29. dubna 2020

Vyšla nová kniha Filipa Herzy: Imaginace jinakosti

V nakladatelství Scriptorium právě vyšla nová publikace Filipa Herzy „Imaginace jinakosti. Pražské přehlídky lidských kuriozit v 19. a 20. století“. Kniha je výstupem fakultního projektu Progres Q22. Mgr. Filip Herza, Ph.D., je absolventem Katedry obecné antropologie na Fakultě humanitních studií UK, na níž působí dodnes.

Právě vyšla nová kniha Filipa Herzy: Imaginace jinakosti. Pražské přehlídky lidských kuriozit v 19. a 20. století

KOUPIT

Anotace: Přehlídky tzv. monstrozit, lidských kuriozit či abnormit tvořily nedílnou součást moderní populární kultury 19. i první poloviny 20. století. Inscenovaná vystoupení „obrů“, „siamských dvojčat“ nebo „exotických divochů“ lákala návštěvníky ke konfrontaci s jinakostí a ke společnému ohledávání představ o tom, co bylo v dobových souvislostech považováno za normální či nenormální. F. Herza sleduje kulturu vystavování kuriozit v celé šíři jejích nejrůznějších projevů a podob od konce osmnáctého století až po období meziválečného Československa. V pozadí tohoto zkoumání přitom stojí naléhavá otázka po tom, jak představy o ab/normalitě a vtělených odlišnostech mezi lidmi limitují naše každodenní životy i možnosti solidarity a spolupráce napříč nejrůznějšími společenskými rozdíly a pozicemi.