7. srpna 2020

Filosofové z FHS uspořádali komentovanou vycházku po stopách Ladislava Klímy

V sobotu dne 25. července 2020 uspořádal Koridor, filosofický spolek při Fakultě humanitních studií UK, a Společnost pro filosofickou antropologii první z řady komentovaných procházek po stopách českých filosofů. Skupina čtyřiceti nadšenců z řad studentů, pedagogů a široké veřejnosti se vydala v horkém dni na putování ve šlépějích filosofa, prozaika a dramatika Ladislava Klímy. Cílem výpravy bylo připomenout místa, kde Klíma žil a působil, a především pak zrekonstruovat cestu přes les Kamýk a Modřanskou rokli, která filosofa vedla do Cholupic.

Filosofové z FHS uspořádali komentovanou vycházku po stopách Ladislava Klímy (Foto: Tatiana Badurová)

Klímův Cholupický den, tvořený třemi dopisy, které Klíma napsal v roce 1914, je bizarní dílo, ve kterém se setkáváme se všemi prvky Klímova myšlení, zároveň však v Cholupickém dni autora zastihujeme v období určitého přerodu jeho filosofování, během nějž byl nucen mírnit některá radikální stanoviska o egosolismu a egodeismu, které předtím formuloval v díle Svět jako vědomí a nic.

Komentovaná procházka začala ve zbraslavských Záběhlicích, kde Klíma po napsání Světa bydlel a kde má dnes umístěnou pamětní desku. Na místě hovořili filosofové Richard Zika, Jakub Chavalka a Radek Holodňák, promluvil též autor místní Klímovy pamětní desky výtvarník Jan Majcher.

Skupina „klímologů“ dále putovala autobusem do Modřan, kde společně navštívila místo, na kterém až do 70. let 20. století stával statek Klímovka.

Další zastávkou byla hospoda U Fišmistrů, v níž se Ladislav Klíma zastavil právě onoho říjnového dne cestou z Cholupic na večeři. Zde výpravu pozval divadelník Aleš Vymětal na podzimní uvedení klímovské hry Dios a Jakub Chavalka na vernisáž výstavy, kterou bude zahájena podzimní čtyřdenní filosofická konference pořádaná u příležitosti stého výročí vydávání významného periodika Ruch filosofický. Aleš Vymětal také po cestě několikrát velkolepě zdramatizoval pasáže z Cholupického dne a všem tak zprostředkoval vskutku silný dojem z Klímova díla.

Aleš Vymětal (Foto: Tatiana Badurová)

Poté se skupina vydala tramvají na Kamýk, kde ji pohltil místní les, v němž se podařilo díky asistenci Petra Kužela z Akademie věd nalézt skálu, pod kterou Klíma v Cholupickém dni usiluje o vstup do „pátého oktonia“. Za průvodcování filosofa Pavla Siostrzonka se pak zástup vydal přes Kamýk a Modřanskou rokli až do Cholupic. Tam ukázal, kde se nacházela hospoda, v níž Klíma během Cholupického dne seděl, a celé putování pak skončilo v místní restauraci U Čámrse.

Další fotografie z akce najdete na Facebooku.

(Foto: Tatiana Badurová)